OKUL ÇOCUKLARI İÇİN BESLENME TAVSİYELERİ
Reklam
Reklam
Prof. Dr. Harun Uysal

Prof. Dr. Harun Uysal

OKUL ÇOCUKLARI İÇİN BESLENME TAVSİYELERİ

29 Eylül 2014 - 22:44

 Eylül birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de okulların eğitim-öğretime başladığı ay. Bu vesileyle 2014-2015 öğretim yılının sevgili öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.
Anaokulu ve ilköğretim çağındaki çocukların fiziksel büyümeleri ile zeka gelişimleri hızlı olduğu için…
... özellikle bu yaşlarda dengeli beslenmeleri son derece önemli. Çocuklar bu yaşlarda kazandıkları alışkanlıklarını yaşamları boyunca devam ettirirler. 
Okul çağı çocuklarının beslenmesinde kahvaltının çok özel bir yeri bulunuyor. İyi bir kahvaltı, onların okul başarısını olumlu yönde etkiliyor. Akşam yemeği ile kahvaltı arasındaki yaklaşık 10-12 saatlik süreden sonra çocuk, açlık düzeyinde oluyor. Yapacağı iyi bir kahvaltı onu mutlu bir güne hazırlıyor. Bu nedenle okula gitmeden önce mutlaka kahvaltı yaptırılmalı. İdeal bir kahvaltıda çocuklar…
…süt, peynir, yumurta, zeytin, bal veya pekmez, ekmek gibi gıdaları tüketmeliler. 
Özellikle süt, çocukların dengeli protein, kalsiyum ve karbonhidrat almaları için son derece önemli. Günde yarım litre süt içen çocuk günlük hayvansal protein ve kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılıyor. 
Çocukların öğünleri okul zamanlarına göre ayarlanmalı. Veliler çocuklarını okul dışında fast-food türü yiyecekler yememeleri, gazlı-kolalı içecekler içmemeleri konusunda bilinçlendirmeliler. Bu tür yiyecekler onların sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için uygun değil.
Ancak bunu yaparlarken kendileri de bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durmalılar. Böylece beslenmeleri konusunda çocuklara öğütte bulunan öğretmenlerin işini de kolaylaştırırlar. 
Okul tam günse ve yemek veriliyorsa…
…veliler mutlaka yemekhaneyi denetlemeliler.
Yemeklerin yapıldığı yağların kalitesi, kullanılan kaplar ile tabakların temizliği son derece önemli. Ayrıca mutfakta çalışan personelin ve mutfağın hijyenine de dikkat etmek gerekiyor. 
Okulda yemek verilmiyorsa ve yemek öğünü okul zamanına denk geliyorsa…
…çocukların beslenme çantalarına yiyecek konmalı. Bu yiyecekler bozulmayacak, kolay taşınabilecek ve çocukların protein, kalsiyum, karbonhidrat ve enerji ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte olmalı. 
Evde yapılmış börek, poğaça, peynirli sandviç ile elma, armut gibi yaş meyveler ve çeşitli kuru meyveler bunlara iyi örnekler. 
Yine çocukların çantalarına konacak olan içecekler de son derece önemli. Bu içecekler çocuğun günlük besin ihtiyaçlarının en azından bir kısmını karşılamalı. Bu anlamda süt, ayran, kefir ve meyve suları ideal içecekler. 
Çocuklar doğal olarak köfte, döner, pide gibi et yemeklerini severler. Ancak sağlıklı beslenmeleri için sebze de tüketmeleri gerekir. Veliler çocuklarının sebze yemesi için evde sebze pişirerek ve yiyerek onlara örnek olmalılar. 

 

YORUMLAR