ÖZEL OKULCULUK
 Oktay Güler

Oktay Güler

ÖZEL OKULCULUK

26 Şubat 2019 - 11:04

Kaç çocuğunuz var? Bir, iki, üç.... Peki okul çağında kaç tane? Neden mi bu sorular? Anlatayım....
Okul öncesi eğitim ile beraber aslında her veli de yeniden eğitim öğretim hayatına tekrar başlıyor. İşin yorucu kısmı manevi boyutuyla sınırlı kalsa yine iyi. Belinizi büken bir diğer kısımda özel okul(cuk) gerçeği. Eğitimleri iyi mi? Öğretmen kalitesi yeterli mi? Çocuklarınızın bilişsel, kültürel ve tüm motor becerileri için gerekli yeterliliğe sahip mi? Dışa dönük, girişken, özgüveni yüksek bireyler yetiştirmeyi mi hedefliyorlar? Tüm bu sorulara cevabınızın da "Evet" olduğunu var sayalım.
Dert bitiyor mu? HAYIRRRR!
Bu sefer de cebinizin şişkinliği önem kazanıyor. Ben çocuğumun kalabalık sınıfta eğitim almasını istemiyorum, daha interaktif bir eğitim alsın, spor, müzik ve sanatla içiçe olsun diyorsanız " paşa paşa" özel okul kapısını çalıyorsunuz.
Güzel bir karşılama, mis gibi koridorlardan geçtikten sonra sevgili bay/ bayan muhasebe faturayı önünüze koyuveriyor.
Efendim 20 bin liracık... ( Tabi buna servis ve yemek iyi pazarlık yaparsanız dahil)
Durun... Durun... Sakin olun. Bu sadece tek çocuk için fiyatımız. Yazımın başındaki kaç çocuğunuz var sorusuna göre cevap verin şimdi. İkiyse 40, üçse 60 bin lira(cık)....
 Orta öğretim ya da ilk öğretimin dört yıl olduğunu düşünerek lütfen bu fiyatı 4(dört) ile çarpın şimdi. İçiniz şişti değil mi? Benim bile yazarken şişti.
 
Eee, kardeşim gitmesin özel okula. Biz özel okullarda mı okuduk derseniz yine siz bilirsiniz.
Okullarda hafta sonları DYK adıyla yardımcı kurslar yapılıyor. İsteğe bağlı öğrenciler buralara gelebiliyor. Hafta sonu gelen öğrencilerin sayısal azlığı nedeniyle buralara giden öğrenciler eğer buraları değerlendirebilirse şanslı. Hafta içinde sınıfların sayısal çokluğu ve gerekli gereksiz ders yükü çocukları yıpratmış durumda. Farklı okul türlerinde farklı öğretim teknikleriyle öğrenciler sıralarında öğretmenlerini bekliyor. Kimi kadrolu kimi sözleşmeli kimi de ücretli..  ( Bu da apayrı bir başlık buna daha sonra değiniriz efendim.)
Offf, yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal....
Şimdi kurslar da yok.... Tek temennim özel okul mantığında devlet okullarının işleyebilmesi. Ancak böyle olursa veliler " KORKUSUZCA " çocuğunu devlet okuluna gönderebilir.....
 

YORUMLAR