Oktay Güler

Oktay Güler

40 SORU

19 Nisan 2019 - 22:36

Sayın bakan Ziya Selçuk birkaç gün önce özel bir kanalda 40 soruya yanıt verdi. Bir eğitimci olarak gün geçtikçe sayın bakana duymuş olduğum hayranlık giderek artmakta. Çocuk yaşında çok da başarılı olmayan bir öğrencilikten sonra kamyon şoförü olmuş sonra ise azmetmiş ve bakanlığın en tepesindeki kişi olmuş. Sorulan 40 soru içerisinde eğitime yönelik kısa- orta ve uzun vadeli planlarını cevapladı.  İngilizce eğitimin öğrencinin seviyesine göre daha doğru bir ifadeyle ilgi ve ihtiyacına göre ders saatinin değişkenlik gösterebileceğinden tutun da sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarına kadar birçok konuya değinmeye çalıştı. 
Burada en dikkat çeken şey ise tabiki sözleşmeli öğretmenlerin durumuna verdiği cevaptı. Biliyorsunuz bakanlığa 2016 yılından bu yana kadrolu öğretmen atanmıyor. Özlük hakları bakımından birçok sıkıntıyı yaşayan sözleşmeli öğretmenler gerek sosyal medya üzerinden gerekse de yetkililerle birebir görüşerek sorunlarını anlatmaya çalışıyor. Mevcut düzende 4+2 olan sürenin 3+1' e düşmesi gündemde. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği müjde ile bu sürenin düşürülmesine yönelik çalışmalar yaklaşık 5 aydan beri yapılıyor. Bakan ise mevcut çalışmanın tamamlandığını ve topun mecliste olduğunu belirtti. Araya giren seçim  ve seçim sonrası tatile giren mecliste bu hassas konu bir türlü görüşülemedi. 
Binlerce öğretmeni ilgilendiren bu konuda meclisin vereceği karar umarız ki toplum yararına olur. Zira evli olup ailesinden ayrı 3. yılını tamamlamak üzere olan bu öğretmenler kendilerine 3. yılın sonunda bir eş özrü atamasını bekliyor. 
Sayın Bakan'ın bu konuda hassas davranacağını umut eden on binlerce sözleşmeli öğretmen, kısa bir sürede bu konunun çözümü için kulak kesilmiş durumda.
Öğretmeni mutlu olan bir MEB'in kendileri için bir kazanç olacağını, çalışanının huzursuz ve mutsuz olduğu bir okulda verimin olamayacağını savunan sayın bakanın da gerçekleri gördüğünden ve süreci hızlandırması için elinden geleni yapacağını elbette biliyoruz. 
Umarız ki on binler yanılmaz. Huzurlu ve mutlu bir şekilde ailelerinin yanında en verimli derslerini öğrencilerine verir.

YORUMLAR