İDEALLER,TERCİHLER,İSTEKLER VE GERÇEKLER
Reklam
Reklam
Gülce Etkin

Gülce Etkin

İDEALLER,TERCİHLER,İSTEKLER VE GERÇEKLER

29 Eylül 2014 - 22:23

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklamasının ardından yaklaşık 1 buçuk milyon öğrenci için tercih telaşı bu yıl da  yoğun bir heyecanla yaşandı.Yapılan üniversite tercihleri için bazı öğrenciler bölüm ve okul isimlerini çoktan kafasında belirledi. Ancak ikinci ya da üçüncü tercihleri için kafa karışıklıkları yaşayan üniversite adayı sayısı da hiç de az değil.
    Bu önemli karar öncesi kuşkusuz gençlerin gelecekteki mesleklerini seçerken gerçekten ne olmak istediklerini belirlemesi gerekiyor. Öyle ki sırf bu dönemde moda olduğu için ya da aile ısrarı nedeniyle yapılan yanlış bir tercih gençlerin ileride mutsuz ve mesleğinde başarısız kişiler olmasına neden oluyor.Aslında günümüzde gençlerimizin artık  bu konuda şanslı olduklarını düşünüyorum.Benim o yaşlarımda evet elbette ki okullarımızdaki rehberlik birimleri  bizlere tercihlerimiz ve sıralama konusunda olabildiğince destekçiydi.Ancak öyle görüyorum ki şimdiki gençler bizlerden çok daha şanslı......
     Şimdilerde meslek seçimleri,sıralama ve doğru tercihlemeler artık tamamen kurumsal  bireysel danışmanlık alanında hizmet veren özel enstitü ve birimlerce  Kariyer Gelişim Projesi  adı altında gençlere yol gösteriyor. Bu program ve projelerle gençlerimize özel test ve envanterler uygulanıyor ve onların yetenekleri, kişilik özellikleri ve mesleki ilgilerinin farkına varmaları sağlanıyor.Gelecekteki iş yaşamlarında  hangi özellikleriyle öne çıkacakları konusunda bilinç tabanı oluşturuluyor.Bu testlerde okuduğunu anlama, yorumlama, analiz etme ve eleştirel düşünme gibi kriterlerin dikkate alındığı Sözel Yetenek Testi diye bir ilk adım var.Testin diğer aşaması ise sayısal yeteneği ölçüyor.Örneğin matematiksel işlemleri verilen süre içerisinde çabuk ve doğru yapabilme yeteneği ölçümleniyor.
    Böylelikle gençler sözel becerinin baskın olduğu iletişim, halkla ilişkiler vb. alanlara mı yoksa sayısal yeteneğin öne çıktığı finans, işletme gibi alanlara mı yönelmesi gerektiğini daha iyi kavrıyor.
Soyut yeteneğin ölçümlendiği Soyut Kavrama Testi; mühendislik ve teknik mesleklere yatkınlığın ölçümlendiği Mekanik Yetenek Testi ve üç boyutlu algılamaya, görsel alana, estetik yaratıcılığa yönelik mesleklere yatkınlığını belirleyen Mekânsal Algı Testi ise öğrencilerin başarılı oldukları ve ilgi duydukları alanları iş yaşamına uyarlayabilme özelliğini ortaya çıkaran diğer testler arasında yer alıyor.
    Bütün bunları nereden mi biliyorum.Haklısınız ben ne bir eğitim danışmanlık merkezi sahibesiyim,ne de psikolojik danışmanım...Ben yalnızca ;Anneyim...Üniversite sınavı hazırlığına yenice başlayacak,sınavın 2 sene kadar yakınlaşmış olmasının  yoğun psikozunda olan ,bir 17 yaş  ergen annesiyim.Diyeceğim o ki sıkı araştırma,geliştirme,öğrenme,uygulama çalışmalarına derinden girizgah yaptım.Evet ben bir anneyim kızım için neyin doğru neyin yanlış olabileceğine elbette kendi özgür öz iradesi karar verecek ancak,öğrenciliğinin hararetli telaşı sebebiyle bu önemli konulara henüz vakit ayıramaması gereği,ben yalnızca bir yol göstericiyim hepsi bu...
    Pekçok eğitimci ve psikolojik danışmanın dediği gibi;Kişi güçlü ve zayıf yönlerini bilmelidir. Ego ideali önemlidir. EGO idealini bilen kişide seçilen meslekler amaç değil araç olur.Bu da başarıyı beraberinde getirir.
    Bu arada şu konuya da değinmeden geçemeyeceğim,gençler tercih yaparlarken çok önemli bir konuda hata yapabiliyorlar; ”Sıralama hatası” Şüphesiz ki herkesin bir isteği var,ancak istekler aklın önüne geçtiğinde hataya sebebiyet veriyor.İdeallerin olması güzel ama kişi hırsı uğruna yetersiz olduğu halde bu yetisizliği görememesi ona sınavı kaybettiriyor.O nedenle;idealle, gerçekler örtüşmeli. Bu iki gerçeklik birbirine ne kadar yakın olursa başarı ve doğru tercih o kadar yakın olur.
    Sevgili gençler dilerim bu yıl da  hem mutlu hem de başarılı olabileceğiniz bir alanda yerleşir ve ideallerinize ulaşırsınız.Unutmayın;”Akılla Fırsatın Kesiştiği Yerde Şans Ortaya Çıkar “hepinize gönülden bol şanslar,sevgiyle ve sağlıcakla kalın....
 

 

YORUMLAR