YAZ TATİLİNE KİTAPSIZ ÇIKMAM
Burçay Erenay Güngüler

Burçay Erenay Güngüler

YAZ TATİLİNE KİTAPSIZ ÇIKMAM

02 Temmuz 2014 - 23:04

Ve bir tatil yazısı ile daha karşınızdayız. Geçen yıl Haziran sayımızda çocuklara kitapları sevdirecek önerilerimiz olmuştu. Yazıyı elbette tekrarlamayalım. Minik hatırlatmalar yaparak, kızım gibi okumayı yeni öğrenmiş birinci sınıftan ikiye geçen çocuklarımız için kitap tavsiyelerini yazayım istedim. Sakın ola nasıl olsa okumayı öğrendi, artık boyundan büyük kitaplar okuyabilir diye düşünmeyin. Okumayı öğrenen çocuklara bile kitapların bol resimlisi makbuldur. Çocuk bakmak ister, yorumlamak ister. Resimsiz, bıdık bıdık yazılı satırlarda boğmayın ne olur onları.  Hem sonra nasıl olsa öğrendi, bizim okuma görevimiz bitti demeyin.  Unutmayın o sizinle vakit geçirmeyi seviyor dolayısıyla kitap okumanızdan da hoşlanıyor ve bu ritüeli devam ettirmenizi bekliyor. Okumanın saati olmaz.  İlla ki akşam yatarken kitap okuyacağız diye beklemeyin. Dükkan isimlerini, gazete, dergi artık her yazıyı okuyabilir minikleriniz.
Peki biz bu yaz için başlangıçta neler aldık ? Sizle 7 yaş için listemizi paylaşmak istiyorum. Çünkü eminim sizin çocuklarınızın da hoşuna gidecek. Bir de en güzeli bu kitapları ben seçmedim.  Kitapçıda kızım seçti. 
Bir saate yakın kaldık. Ben önerilerimi koydum masanın üzerine o da tek tek inceledi.  
Can Çocuk’un renkli resimli ilk okuma kitapları cezbedici. Biz bu seriden Kral Patpat için bir Lolipop, Boşboğaz Fred, Denizi Düşleyen Prenses, Tekerlekli Çocuk, Akbaba Okula Gidiyor’u edindik.
Yapı Kredi Yayınları’ndan Hırçın Prenses Goncagül  hırçıklaştıkta hırçınlaşan bir prensesi anlatıyor.   
Julia Donaldson’ın Kağıt Bebekleri Türkiye İş Bankası’ndan.  Diğer Julia’nın diğer kitapları gibi çocukları içine çeker cinsten. . 
Hayvanlarla kitaplara bayılıyor çocuklar . Erkekler dinazorlarla pek bir haşır neşir. Beray’da kedilere vurgun. Ve Aytül Akal’ın Pufi Yumak Peşindesi  ve Kediş’in Armağanına o yüzden kanı kaynadı. 
Sarıgaga Yayınları’nın Kırmızı, Sarı, Siyah, Beyaz’ı pedagojik bir anlatı; İlk defa Belçikalı yayınevi De Eenhoorn tarafından 2001 yılında yayımlanan kitap ünlü Flaman yazar Brigitte Minne tarafından kaleme alınmış. 5 yaş üstüne hitap eden kitapta, bir grup çocuk arasındaki etkileşim ve arkadaşlık konu ediliyor. Kitap, baskın karakterli bir çocuğun başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğrenmesini pedagojik bir yaklaşımla, öğüt vermeden, eğlenceli bir hikaye üzerinden aktarıyor ve çocukların hikayeyle özdeşleşmesine olanak tanıyor. 
Okulumuzda öğretmenimiz Nasrettin Hoca’dan bahsettiği ve fıkralarını anlattığı için bir de fıkra kitabımız olsun istedik. Erdem Yayınları Tıpkı Nasrettin Hoca gibiyi o yüzden aldık. Kitap çizgi roman tekniği ile yazılmış. 
Mançalı Don Kişot ödüllü bir kitap. Sarı Gaga yayınlarından "En İyi Hikaye Kitabı" Mansiyon Ödülü alan kitap, cesur şövalye Don Kişot'un kah eğlendiren, kah hüzünlendiren maceralarından bir kesit içeriyor ve bir anlamda çocukları bu klasik eserle tanıştırarak, edebiyat dünyasına davet ediyor. Hikayede kullanılan piktogramlar (resimyazı) ve arkada bulunan sözlük, çocukların resimler aracılığıyla düşünmelerini, görsel hafızalarını geliştirmeyi ve öğrenmeyi kalıcı kılmayı amaçlıyor.
Bizim ilk haftalar için seçtiğimiz kitaplar bunlar. Okulumuzdan da boş bir tırtıl göndermişler. Kitaplarımızı okudukça boyayacağız. Sadece alarak değil hep dediğim gibi arkadaşlarımızla değiş tokuş yaparak, en önemlisi kütüphaneye üye olarakta yeni kitaplar okuyabiliriz. 
Konumuz kitaplardan açılmışken. Bir de Ege Üniversitesi Kitvak Konukevi eski-yeni kitaplarınıza talibiz. Konukevinde konaklayan hasta ve hasta yakınları için ( çocuk- yetişkin ) bir kitaplık oluşturuluyor.Ege Üniversitesi Biyokimya bölümünden arkadaşlar rafları temin ederek, ilk adımı attılar.Şimdi sıra kitaplarda. Kitaplarınıza bir göz gezdirir ve paylaşmak isteyecekleriniz olursa Ege Üniversitesi Hastane alanı içinde yer alan konukevine gönderebilir ya da bırakabilirsiniz. 
Okumak herkesin hakkı diyerek, tatilde bol okumalı günler diliyorum.    
Ege Üniversitesi Kitvak Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi: Kampüs Caddesi No: 9/83 Hemşirelik Yüksekokulu yanı Bornova – İZMİR  Tel: 0 2332 373 27 85 
 

 

YORUMLAR