UYUYAN ENSTRÜMANLAR İÇİN UYANMA VAKTİ
Reklam
Reklam
Burçay Erenay Güngüler

Burçay Erenay Güngüler

UYUYAN ENSTRÜMANLAR İÇİN UYANMA VAKTİ

29 Eylül 2014 - 22:41

Her çocuğun müzik, sanat ve spor ile tanışmaya hakkı olmalı diyerek yazıyorum bu ay yazımı. 
Öyle düşünceli insanlar var ki bu ülkede, sağ olsunlar dezavantajlı yavrularımızı da unutmuyorlar. İşte Uyuyan Enstrümanlar projesi de bunlardan biri. Punta Sanat yetkilisi bakın projelerini nasıl anlatıyor ; 
“ Biz müzik konusunda çalışıyoruz. Çoğu çocuk doğuştan  mutlak kulak. ( absolut ) Kusursuz duyum ve ses algılama, karşılaştırma yeteneğidir. Doğadaki kuş, kapı gıcırtısı ,hatta çatal bıçak seslerini bile notaya dönüştürebilir, nota olarak duyarlar. Eğitilmemiş ve nota bilgisi olmayan kişilerde de bulunabilir. Kendinde olan bu durumun herkeste olduğunu düşündüğü için çocuk kendi yeteneği olduğunun farkına varamaz. Haliyle geliştirilmediği için zamanla körelir. Aslında müzik için yaratılabiliyorlar fakat farkında bile değiller. Çocukların yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı oluyoruz.
Biz de okulumuz olanaklarıyla müzik eğitimi vererek,  ailenin de çocuğun da kendisinde müzikle ilgili yeteneği olduğunu fark etmelerini sağlıyoruz. Farkındalık kazandırıyoruz. Bize ulaşabilen ve durumu olmayan öğrencilere bu konuda gönüllü olarak eğitim veriyoruz.
 Her ne kadar okulumuz enstrüman eğitim alsalar da, evlerinde pratik yapabilecekleri kendilerine ait enstrümanlarını sağlamak istiyoruz. Bu konuda desteğe ihtiyacımız var.
İlginiz için teşekkür ediyoruz. “ diyorlar ve ekliyorlar paylaşabilir misiniz ? Elbette paylaşırım eğer sizin de evinizde kıyıya, köşeye konmuş, üzeri tozlu bir gün kullanılmayı bekleyen bir enstrümanınız varsa enstrümanlara ihtiyacı olan çocuklarımıza hediye etmek isteyeceğinizi umuyorum.  İletişim için Punta Sanat’tan  Savaş Okan Okşit 0506 341 12 98 no’lu telefondan aranabilir. 
GÖRME ENGELLİ DAĞCI TÜRGÖK İÇİN 4280 M. Tırmandı 
Yine bir sorumluluk haberi ve bu kez spor ile bağlantılı. Türgök kurucu üyesi aynı zamanda milli atlet olan Necdet Turhan , ABD'de de yaşayan Türklerin oluşturduğu Bridge To Turkiye Grubu desteğiyle ve bu grup gönüllülerinden Hakan İnanoğlu’nun ekip liderliğinde ODTÜ Dağcılık Kolu  Antrenörü Nevzat Öntaş ve ODTÜ  Dağcılık Kolu eski danışmanı Doğan Çömez ve  İlker Tünay'ın da yer aldığı  Colorado Ekibi ile 17-19 Temmuz tarihleri arasında tırmanışını başarıyla gerçekleştirdi. Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Kabartma Kitap Projesi'ne destek  sağlamak amacıyla tırmanışını gerçekleştirmis olan Necdet Turhan, 4280 m.  Sherman Zirvesi’ne   tırmanarak projeye destek sağlamak dışında 2002 Yılında New York Maratonu'nu koşarak başladığı Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve Projesi'nin dağlar serisinin dördüncü  etabını da gerçekleştirmiş oldu.
Tırmanış ekibi aynı zamanda "Dağa Göz Değil Yürek Tırmanır", "Görme Engelliler İçin Bir Mum da Siz Yakın"  pankartları  ile birlikte kendisi de görme engelli olan TÜRGÖK Kurucusu Gültekin Yazgan'ın anısına hazırlanılmış portresini zirve noktasına ulaştırdı.Tırmanışı ile TÜRGÖK’e bağış toplayan Turhan sponsor  desteği bulması halinde Avustralya  Kıtası'nın en yüksek noktası KOSCIUSZKO Zirvesi'ne yapacağı  tırmanış ile Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve Projesi'nin son serisini Avustralya’da  tamamlamayı planlıyor.

 

YORUMLAR