Reklam
Reklam

GIDA GÜVENLİĞİNDE MESLEKİ MÜKEMMELLİK

Kemalpaşa’da Gıda Teknolojisi Alanındaki Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması” projesi ile kız öğrencilerin istihdamı kolaylaşacak

GIDA GÜVENLİĞİNDE MESLEKİ MÜKEMMELLİK

Kemalpaşa’da Gıda Teknolojisi Alanındaki Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması” projesi ile kız öğrencilerin istihdamı kolaylaşacak

GIDA GÜVENLİĞİNDE MESLEKİ MÜKEMMELLİK
29 Nisan 2014 - 18:23

 İZMİR(Ege Ajans)- İzmir’de işgücü piyasasının gereksinim duyduğu mesleklere yönelik İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından yapılan mali destek programı kapsamında Kemalpaşa Kız Teknik ve Meslek Lisesi ve İZKA arasında sözleşme imzalandı.
 “Kemalpaşa’da Gıda Teknolojisi Alanındaki Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması” projesi ile Kemalpaşa ilçesinde, gıda güvenliğini tüm ülkede yaygınlaştırmaya yönelik, tarıma dayalı gıda kalite kontrol laboratuarlarında çalışan ara elemanların niteliğini artırmak ve istihdam edilebilirliklerini kolaylaştırmak üzere bir laboratuar kurulacak ve üniversite öğretim üyeleri tarafından eğitimler verilecek.
 Proje, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) ortaklığıyla yürütülecek. Eğitimlerin organizasyonu, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında gerçekleşecek. Türkiye’nin öncü içecek sanayi kuruluşlarından Dimes projeye katkı sağlayacak. Böylece meslek lisesi-organize sanayi bölgesi-sanayi işbirliği en üst düzeyde sağlanmış olacak. Proje ekibi Dr.Berna Ülkü ve Elgin Kemahlıoğlu TÜBİTAK destekli eğitimleri yürütecek. KOSBİ Bölge Müdürü Dr. Cavit Kahya; “Bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak ve öğrencilerimizi geliştirecek projeleri destekliyoruz” dedi.
İZKA tarafından yüzde 90’ı karşılanacak proje ile gıda güvenliğini saglamak için gıda kontrolü ve arastırmalarında son yıllarda yaygın olarak kullanılan enstrümental analiz tekniklerinden HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi) tekniği ve bölgeye özel uygulamalarının (Ihracaata yönelik gıdalarda aflatoksin, patulin, okratoksin tespiti, koruyucu analizleri, zeytinyağında tagsis analizleri, vs.) hedeflenen kitleye en etkili şekilde aktarılması amaçlanıyor. 
Gıda teknolojisi alanı örgencilerinin, mezunlarının ve öğretmenlerinin bölgede üretilen ürünlerin kalite kontrol analizlerinde kullanılan bu yeni teknolojiyle donatılmış laboratuvarda, teorik ve pratik eğitimler alarak bilinçlendirilmesi ve faaliyetlerin öncelikle Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde, sonra İzmir’de ve Türkiye’de yaygınlaştırılması sağlanacak.
Bu projenin hayata geçirilmesi ile İzmir’in gıda sanayi gelişmiş ilçelerinden biri olan Kemalpaşa’ya donanımlı bir gıda laboratuarı kazandırılmış olacak. Bir yıl süren eğitimler neticesinde yeni teknolojiyle eğitilen kız öğrencilerin ileride istihdamı kolaylaşacak, laboratuvara eklenecek HPLC sistemi ve eğitimleriyle uygulamalar meslek lisesi düzeyinde egitim sürecine adapte edilecek.
İZKA yetkilileri ve Müdür Ayşe Ayseli Atam tarafından protokolü imzalanan projedeki eğitimlerin önümüzdeki eğitim-öğretim yılında başlaması planlanıyor. 

 


YORUMLAR