Beytullah Aldemir

Beytullah Aldemir

YAZ OKULLARI

02 Temmuz 2014 - 23:25

Okulların kapanmasıyla çalışan veliler, okullu çocukları için yeniden zaman planlaması yapıyorlar. Kuşkusuz çocuklar için tatil en doğal gereksinimdir. Ama bir yandan da eğitim döneminde ilgilenmeye fırsat bulamadıkları farklı konulara eğilmek için de iyi bir fırsattır. Bu süreç içinde sporun farklı dallarına veya sanatsal etkinliklere ya da ikisine birden, yüzeysel de olsa bir giriş, çocuklarımız için çok önemli bir şans olabilir. Günümüzün başarılı sporcu veya sanatçıları çocukken doğru zamanda, doğru yerdeydiler. Çocuklarımızın başına da aynı şekilde elma düşmesini istiyorsak, onları elma ağacının altına sokmalı, orada da tutmalıyız.
Spor Kulüpleri veya Dernekleri yaşamlarını sürdürebilmek için üyelerinden aidat almak zorundadır. Yanı sıra ek gelir sağlayabilmek için kendi dallarında kurslar düzenleyebilir ya da işi daha da ileriye götürüp, farklı dalları da bünyesinde harmanlayıp, bizlere “Yaz Okulları” adı altında sunabilirler.
Geçen hafta sonu İsmet İnönü Sanat Merkezi Sahnesinde İzmir Müzik Gönüllüleri Derneğinin gösterisi vardı. Minicik çocukların aldıkları eğitim sonucunda sahnede gösterdikleri performans oldukça etkileyiciydi. Gösteri sırasında baba, kız bazen de iki kardeş yan yana performans sergilediler. Kimileri şimdiden tüm seyircileri büyüledi. Kimileri de gelecek için potansiyel yetenek olduklarını ortaya koymuş oldular.
Aslında çevremizde ne kadar çok olanak var. Bize sadece çocuğumuzun neye ilgi duyduğu konusunda karar vermek kalıyor. Bazen ona da gerek kalmayabilir.
Velilerin ikisinin birden çalıştığı aileler var. Bu nedenle okulun servisi sabahtan, veliler işe gitmeden, çocuğu evden alıyor. Çocuklar kahvaltılarını okulda yapıyorlar. Kahvaltı tanınmış, sponsor bir firmadan hijyen paketlerde geliyor. Meyve suyu veya süt seçenekleri unutulmamış.
Kahvaltı sonrası çocuklar dersliklere giriyorlar. İlk ders olarak yabancı dil konmuş. Hiç bilmeyen, az bilen diye iki guruba ayrılmış çocuklar. Başarılı bir okulun müfredatı uygulanıyor. Kısa bir aradan sonra çocuklar El Becerileri adlı derse giriyor. Öğretmenleri eşliğinde maket yapıyorlar. Arayı takiben çocuklar kortlara gidiyorlar. Eğitmenler onları hem eğlendiriyor hem de tenis tekniklerini öğretiyorlar. Tenis becerilerini geliştiriyor, yoruluyorlar. Kısa sürede ter içinde kalan çocukların giysileri eğitmenler tarafından değiştiriliyor. Giysiler tanınmış bir spor markasının hediyesi. Su ve öğlen yemeği ise farklı bir sponsor firmadan. Çocuklar keyifle yemeklerini yiyorlar. Öğle arasında kızlar koyu bir sohbete dalarken erkekler orada burada koşturmaya devam ediyorlar. Bir kısmı güneşe aldırmadan kortlara dalıp tenis oynamaya başlıyor. Görevli eğitmenlerin uyarılarından sonra onlar da gölgede dinlenmeye çekiliyorlar.
Öğleden sonra dışarıdan gelen satranç öğretmeni çocukları, satranç tahtası üstünde, zekaya dayalı bir savaş içine sokuyor. Satrançtan sonra Drama dersi aldı altında farklı etkinlikler düzenleniyor. Çocuklar toplum içindeki yerlerini, kendilerini ifade etmeyi öğreniyorlar. Sonra sıra gene kortlara geliyor. Çocuklar sevinçle raketlerine sarılıp farklı oyunlarla yarışıyor, farkında olmadan tenisçi oluyorlar. Korttan çıktıktan sonra serbest kalan çocuklar kortlarda ya da okulun bahçesinde vakit geçiriyor, servisin kalkış saatini bekliyorlar. 
Okulda haftada iki gün yüzme dersi de var. Yakındaki belediyeye ait havuz ile görüşülmüş, çocuklar servis ile yüzme öğrenmeye gidiyorlar. Belli günler belli saatlerde Okuma saati altında Çocuk Klasiklerinden kitaplar okutuluyor, bazen de eğitmen kitabı kendisi okuyor. Bu şekilde daha bu yaşlardan çocuğa kitap sevgisini aşılamayı hedeflemişler. Bale ve dansa da  vakit ayırılmış. Dönem sonuna gösteri planları var.  
Belli günlerde belli mesleklerden başarılı kişiler okula konuk edilerek çocuklarla tanışım sağlanıyor. Sohbet sırasında belli başlı meslekler öğretilirken, meslek için gereken eğitim, çalışma koşulları konusunda fikir veriliyor. 
Okulda müzik dersleri için İMGED  ile temasa geçilmiş. Dernekten gelen eğitmenler temel müzik bilgileri verip, belli müzik aletlerini tanıtırken, çocukların müzik alanında yeteneklerini belirliyor ve o konuda ilerlemeleri için uğraş veriyorlar.
Resim dersleri için Güzel Sanatlardan bir öğretim görevlisi ile anlaşılmış. Bu eğitici farklı resim tekniklerini çocuklara öğretip hem keyifli zaman geçirmelerini hem de resme yeteneği olanların ortaya çıkmasını sağlıyor.
Eğiticilerin tamamı çocuklarla çok başarılı bir iletişim halindeler. Hepsi de işini severek yapıyor. Hepsi de çocuklarla konuşurken son derece zarif ve sabırlılar. Eğitmenler için okul çok iyi bir referans. Okulda çalışmayı bir ayrıcalık olarak görüyorlar.
Okul ücretleri son derece sembolik. Çünkü temel masraflar tamamen sponsorların üzerinde. Sponsorlar gösterilen ilgiden son derece memnunlar. Farklı firmalar konuyla ilgili sponsorluk için sırada bekliyorlar. 
Veliler çocuklarına her türlü olanağı sunan okuldan hoşnutlar. Çocukları mutlu, keyifle vakit geçiriyor üstelik eğitimlerine de devam ediyorlar. Daha ne isteyebilirler ki?
Okul Yöneticileri seneye yoğun ilgiden dolayı patlayacak öğrenci adetleri için şimdiden önlem almayı düşünüyorlar. Belediye projeyi büyütmeyi düşünürlerse, otobüslerle hizmet verebileceğini söylüyor. Kaymakamlık projeyi çok beğeniyor, başka illerde de uygulanmasını öneriyor. Birleşmiş Milletler ve Unesco’dan temsilciler gelip projenin başka ülkelerde uygulanabilirliğini araştırmaya gelecekleri sırada benim yazı alanım sona eriyor.
Bu nedenle yukarıdaki projeyi uygulamayı hayal ettiğim sevgili kulübümün yaz sezonu için Tenis Kurs Proğramını vererek, veda ediyorum. Umarım gelecekte bu tür bir proje hayata geçer.
Hafta içi gündüz, iki ayrı gün 180 TL.     Hafta içi gündüz, dört gün  360 TL.
19.30-20.30 arası haftada iki gün 180 TL.    (Yetişkin yeni başlayanlar ve Geliştirmek isteyenler olarak iki gurup var.)                       KültürparkTenisKulübüDanışma : 232.489 33 86 Didem Hn.
Beytullah Aldemir 10.06.2014

 

 

YORUMLAR