Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi    


MÜRŞİDE AKYÜZ İLKÖĞRETİM OKULU - Eğitim Rotası Bu Sitede Çiziliyor…
   
 MÜRŞİDE AKYÜZ İLKÖĞRETİM OKULU
 Editör :  egitimrotasi.com


MÜRŞİDE AKYÜZ İLKÖĞRETİM OKULU
 Yazy Boyutu

 Tarih : 16.02.2012 - 16:14:51 
Yasemin GÜÇTEKİN

Eğitimde kaliteyi ön planda tutarak, öz değerlerini çağın yenilikleriyle birleştirebilen, çevreci bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Mürşide Akyüz İlköğretim Okulu, 485 öğrencisiyle Nergiz’in en çok tercih edilen ilköğretim okulu olarak biliniyor.

Karşıyaka’nın Nergiz mahallesinde bulunan bu güzel okul hem eğitim kalitesiyle hem de eğitimci kadrosuyla dikkat çekiyor. Hayata geçirdiği projelerle adını duyuran okulun, aldığı ödüller ve gerçekleştirdiği ilkler de saymakla bitmiyor.

Gelişen teknoloji doğrultusunda çağın yeniliklerini yakalayan, bilimin ışığında ilerleyen ve en önemlisi de velisi, öğrencisi, öğretmeniyle ekip çalışmasına büyük önem veren Mürşide Akyüz İlköğretim Okulu eğitimde her zaman kaliteyi hedefliyor. Bu doğrultudan hareketle çeşitli projeler gerçekleştiren okul, özellikle çevre konusundaki duyarlılığıyla adından söz ettiriyor.

Yaşanılan bütün alanları eğitim için önemli ve gerekli gördüklerini belirten okul müdürü Ender Önder Feroğlu, eğitim öğretim yerinin yalnızca sınıflar olmadığının altını çizerek, gezi, gözlem ve incelemelere çok değer verdiklerini bu amaçla, öğrencileri sık sık gezilere götürdüklerini söyledi. Müdür Feroğlu; “Bu gezilerden pek çoğu öğrencilerimize çevre bilincini aşılamak amacıyla yapıldı. Ağaç dikim şenliklerinde öğrencilerimiz doğayla iç içe zaman geçirdiler. Bir ağacın ne kadar kıymetli olduğunu anladılar. Tüm bunların yanı sıra bilgi ve beceriyi arttırmak amaçlı çalışmalarda yapıyoruz. Örneğin, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Etkinliklerine program süresince düzenli katılımlar sağlıyoruz. Engellilere karşı ön yargılarını yıkmış bir nesil yetiştirmek için çeşitli projeleri hayat geçiriyoruz. Bunların başında da engelli merkezlerini ziyaretlerimiz yer alıyor” dedi.

Mürşide Akyüz İlköğretim Okulu olarak toplum sağlığını koruma ve geliştirme, yaşam kalitesini yükseltme, temizlik ve hijyen konusunda gerekli eğitimi almış sağlıklı nesiller yetiştirmenin asli görevlerinden biri olduğuna değinen müdür Feroğlu; “ Okul temizliğinin daha hijyenik olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Günlük temizliğimizi düzenli olarak yapıyoruz. Tüm koridorlar, sınıflar ve odalarda çöp kovaları ve içlerinde çöp poşetleri var. Ayrıca sınıflar her teneffüs saatinde havalandırılıyor” dedi. Okullarının genel olarak bir eksiği olmadığının altını çizen Feroğlu, temizlik ve hijyen konusundaki iddialarını beyaz bayrakla ispatladıklarını söyledi.

Çevreye duyarlı gençler yetişiyor

Doğayı seven, çevreyi koruyan bireyler yetiştirmek için büyük çaba harcayan Mürşide Akyüz İlköğretim Okulu öğretmenleri yaptıkları çeşitli çalışmalarla İzmir’in en popüler çevreci okulu olarak biliniyor. Çevre kulübü ve rehber öğretmenler eşliğinde Nergiz Mahallesi, okul bahçesi ve Bağcı parkında temizlik çalışması yapan öğrenciler ayrıca gürültü kirliliğini önleme konusunda da çeşitli projeler geliştiriyor. Okul, mahalle arasında olduğundan hasta, yaşlı ve bebek olabileceği düşüncesi ile elektronik okul zilini kullanmıyor, bunun yerine eski kampanalı zilleri okul içinde çok kısa süreli çaldıklarını belirten müdür Feroğlu, bu çalışma ile mahalle halkından da olumlu tepkiler aldıklarını söyledi.

“Seminerleri önemsiyoruz”

Velilerle işbirliğinin çok önemli olduğuna değinen Mürşide Akyüz İlköğretim Okulu Müdürü Ender Önder Feroğlu, bu konuda seminerlere ağırlık verdiklerini belirtti. Velilere yönelik çeşitli seminer ve paneller düzenlediklerini söyleyen Feroğlu; “Okul veli işbirliğinin ne derece önemli olduğunun farkındayız. Dolayısıyla bu konuda çeşitli faaliyetlerimiz oluyor. Rehberlik servisimiz daha bilinçli anne babalar için gereken tüm eğitimleri planlıyorlar. Zaten bulunduğumuz çevre itibarıyla bilinçli bir veli grubumuz var. Ama yine de bir çocukla iletişim kurmak son derece hassas bir konu. İşte biz bu noktada devreye giriyoruz ve velilerimize çeşitli seminerlerle eğitim vermeye devam ediyoruz” dedi.   Veliler için düzenlenen en önemli seminerin cinsel istismar ve çocuklarla iletişim konusunda verildiğini belirten Feroğlu, bu konuda bilinçlenen velilerin daha duyarlı davrandıklarını ve çocuklarıyla iletişim probleminin ortadan kalktığını söyledi.

“Eski değerler canlanıyor”

Bugün pek çok okulda uygulanmayan ve Mürşide Akyüz ilköğretim okulunun diğer okullardan farkını bir kez daha ortaya koyan bir diğer uygulama ise sekizinci sınıf öğrencilerinin bu yıl elektronik kutlamaların yerine eskiden olduğu gibi yakınlarına tebrik kartı göndererek yeni yıl kutlamasında bulunmaları oldu. Sanal ortamda, sosyal medyayı kullanarak yakınlarına mesaj yollayan gençlerin eski değerleri unuttuklarını belirten okul müdürü Feroğlu; “Yapılan bu çalışma ile birlikte gençler geleneksel mektup yazma, tebrik kartı yollama gibi konularda bilinçlenip. Kaybolmaya yüz tutmuş değerlere sahip çıkmayı öğreniyorlar” dedi.

Beslenme dostu okul

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlatmış olduğu okul kantinlerindeki denetimden yola çıkarak çocukların obeziteden korunması için çalıştıklarını belirten okul müdürü, bu amaçla çeşitli projeler geliştirdiklerini vurguladı. En önemli çalışmanın da öğrencilere yönelik beslenme eğitimi olduğunu söyleyen Feroğlu, “Okulumuzda İzmir İl Sağlık Müdürlüğünce öğrenci ve velilerine yönelik “Beslenme Eğitimi ve Hijyen” konulu bir konferans verildi. Bu şuan hala devam eden bir proje. Öğrencilerimiz her gün beslenme saatinde farklı bir meyve getirerek beslenmesini zenginleştiriyor. Bir gün muz ertesi gün mandalina bir diğer gün süt günü olabiliyor. Ayrıca beslenme ve obeziteyle ilgili bir resim ve kompozisyon yarışması da düzenledik. Kantin işletmecimizde bize bu konuda çok destek oluyor. Kantinimizde de meyve satışımız başladı. Velilerimiz bu durumdan oldukça memnun” şeklinde konuştu.

Okul öncesi eğitimde de iddialı  

Çocuğun yaşamındaki en önemli dönemi kapsayan okul öncesi eğitim velilere verilen eğitim ile de destekleniyor. Üç sınıfı bulunan anaokulu, her yıl beklenen doluluk ile eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ediyor. Velilerden gördükleri destek ile çocuklara en uygun eğitim ortamlarını hazırlayarak onları topluma iyi birer birey olarak kazandırmak için çalıştıklarını belirten okul müdürü Feroğlu: “Şuan anasınıfımızda 62 öğrencimiz var. Burada yapılan farklı etkinlikler ile çocukların sosyal, bilişsel becerilerine, duygusal gelişimlerine destek vermenin yanı sıra onların doğru beslenme alışkanlıkları kazanmalarına da ışık tutuyoruz” diye konuştu.  

Okulun güvenliği konusunda da bilgi veren Feroğlu: “Okulumuzda pek çok kritik noktada kameralar mevcut. Güvenlik konusu bizim için hassas bir konu. Zaten mahalle arasında bir okul olmamızın da avantajlarını kullanıyoruz. Çevredeki vatandaşlarımız çok duyarlı. Bizi her konuda bilgilendiriyorlar. Ayrıca öğrencilerimiz için okulumuzun altında bide sığınağımız var. Buda pek çok okulda olmayan bir farklılık” dedi.

“Veliler özel eğitime duyarlı olmalı”

Okulun engelliler kulübü öğrencilerinin ilçede bulunan İzmir İş Eğitim Merkezi okulunu, ziyaret ettiğini vurgulayan okul müdürü Feroğlu: “ Benim özellikle üstünde durduğum konu öğrencilerimizin engelli arkadaşlarına karşı önyargılarından kurtulması. Bu konu gerçekten çok hassas bir konu. Burada hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Özellikle veliler çocuklarını bu konuda bilgilendirmeli. Bizim okulumuzda kaynaştırma sınıfımız yok fakat kaynaştırma öğrencimiz var. Bu hem o çocuğumuz için hem de diğer öğrencilerimiz için bir kazanım. Bu açıdan öğrencilerimizi engelli kardeşlerimizin eğitim aldığı özel eğitim okullarına götürüyoruz. Engelli basketbol takımını ziyaret ettik. Orada öğrencilerimiz engelli sporcuların ne kadar zor ve önemli bir işi başardıklarını gördüler. Onların tekerlekli sandalyelerine binip onlar gibi hissettiler. Ayrıca okulumuzda mavi kapak toplama kampanyası kapsamında kilolarca mavi kapak toplandı. Buda bizi hem çok mutlu etti hem de gururlandırdı” şeklinde konuştu. 

Okulun tarihçesi

Mürşide Akyüz’ün 810 metrekare arsasını okul yapımı için bağışlaması üzerine 1967 yılında yapımına başlanan okul 1968–1969 Eğitim Öğretim yılında hizmete açılmış. Yaptığı bu anlamlı bağış nedeni ile yapılan okula Mürşide Akyüz ismi verilmiş. Dokuz derslikli ek bina Kasım 2009 Yılında bitirilerek geçici kabulü İl Özel İdaresi tarafından yapılmış ve 2008–2009 Eğitim Öğretim yılı 2. döneminde yeni binada eğitim öğretime başlanmış. Eski binada bir şirketçe yaptırılan Fen laboratuvarı, Teknoloji Tasarım Dersliği, Görsel sanatlar atölyesi, Ana Sınıfı dersliği bulunduğunu söyleyen Feroğlu, ön bahçenin İzbeton tarafından 3yıl önce asfaltlandığını, arka bahçenin düzenlenmesi ve Atatürk Büstünün daha uygun bir yere kaldırılması içinde Karşıyaka Belediyesinden destek alındığını belirtti. Kaynak :  egitimrotasi.com

 Kategori  Okullarımız

Yorum ( 0 )   

Kayytly Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Di?er Ba?lyklar

 
 

Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..

 Ziyaretçi İstatistikleri

 
 Son Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.1372 2.141
  Euro 2.9516 2.9569
 
 Hava Durumu 


EĞİTİM HABERLERİ | Üniversiteler | Eğitim Kurumları | Dersaneler | Okul öncesi eğitim | Kitaplar-Dergiler | Eğitim Malzemeleri | Yayın Evleri | Bilgisayar Eğitimleri | Teknoloji | Okullarımız | Röportajlar | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright - 2011- Eğitim Rotası Bu Sitede Çiziliyor… - Tüm Hakları Saklıdır.